Veřejné zakázky
Nejčtenější a nejvíce citovaný odborný časopis o veřejných zakázkách v ČR. Novinky, judikatura, analýzy, sdílení dobré praxe a diskuze.

Zásady odborné znalostní platformy Znalostní centrum (nebo také „ZC“) časopisu Veřejné zakázky

Naposledy aktualizovány: 9. 12. 2020

ÚVOD:

Jsme velmi rádi, že připojujete k využívání Znalostního centra – odborné znalostní platformy, do kterého organizace a lidé vstupují, aby získali nebo si udrželi odborný přehled, osvojili si nové dovednosti a navázali kolegiální vztahy. Obsah, kterým přispíváte v prostředí ZC, by měl být relevantní z hlediska odbornosti a měl by konstruktivně přispívat do prostředí ZC k naplňování jeho cílů. ZC je ze své podstaty podporující prostředí – uživatel může s důvěrou sdílet i nepříjemnou informaci (typicky tzv. „špatnou praxi“) a může se spolehnout na to, že se mu dostane podpory ze strany poskytovatele, tak dalších účastníků, protože učení se z chyb ostatních je také velice důležitý aspekt pro všeobecné zlepšování prostředí veřejných zakázek. Samozřejmě ve ZC sdílíme i „dobrou praxi“.

Zásady ZC se neustále vyvíjejí, aby našim členům zajistily bezpečné, důvěryhodné a profesní prostředí.

Znalostní centrum je:

  1. dynamický nástroj, který se mění v závislosti na obsahu a na jeho předchozím využívání uživateli,
  2. nástroj informační i komunikační, tzn. uživatelé sdílejí a hledají informace a také jeho prostřednictvím komunikují (diskuze přímo v ZC či následná přímá komunikace již mimo ZC) a mohou tak:
    1. Sdílet Vaši veřejnou zakázku s ostatními - záložka „Sdílení inspirací“  
    2. Hledat veřejné zakázky ostatních zadavatelů záložka „Hledání inspirace“ symbol  
    3. Ukládat si vyhledané inspirace pomocí symbolu záložka do záložky „Moje případy“
    4. Diskutovat s ostatními uživateli ZC u jednotlivých karet veřejných zakázek/inspirací  
    5. Hodnotit veřejné zakázky ostatních pomocí symbolu   .
    6. Sledovat vybraná témata či osoby s upozorňováním na aktivitu v ZC symbol  
    7. Soutěžit mezi sebou o titul nejinspirativnější veřejnou zakázku, zadavatele, nej v různých

Cíle

  1. Vytvoření a udržování odborného prostředí pro oblast veřejného nákupu/veřejných zakázek pro (i) setkávání profesionálů, (ii) výměny vlastních zkušeností, informací a praxe, (iii) poskytování informací o zahraničních a tuzemských informačních zdrojích jako jsou například články, vzdělávací akce poskytovatele nebo jeho partnerů (tyto /iii/ informace je oprávněn poskytovat pouze provozovatel – časopis Veřejné zakázky).
  2. Úspora času – je jedním z hlavních cílů ZC. Čekání na informaci nebo její hledání lze přirovnat k řemeslníkovi, který čeká na materiál, s nímž by mohl dále pracovat. To samozřejmě snižuje efektivitu práce. Co teprve situace, kdy by si řemeslník měl pracovní materiál hledat sám? V prostředí ZC jsme zpracovali metodiku sdílení a hledání informací z jiných veřejných zakázek do efektivní podoby, která výrazně zkracuje čas jeho uživatelům v hledání toho správného, ověřeného a komentovaného informačního zdroje – inspirace. Sdílení znalostí v ZC vede k zefektivnění činností a snížení přímých nákladů a hlavně – uvolnění pracovníků k realizaci toho, v čem jsou opravdu profesionálové.
  3. Vytvoření znalostní kultury, ve které klademe důraz na spojitost mezi sdílením znalostí a skutečnými problémy.
  4. Ze sdílení znalostí chceme udělat přirozený postup/standard, který bude přirozenou součástí světa veřejného nákupu/veřejných zakázek. Učení umožňuje organizacím vytvářet nové znalosti a díky nim měnit a vylepšovat strategii a politiku organizace. Po získání znalostí učením by mělo vždy následovat jejich ukládání a sdílení – je to tedy nekonečný proces.
  5. Budovat důvěru mezi uživateli v jednotlivých pracovních týmech a posilovat pozitivní sociální vazby ještě před zahájením iniciativ na podporu sdílení. Za důležité považujeme vytváření prostředí důvěry, která umožňuje členům mluvit zcela otevřeně.
  6. Podporovat sdílení informací, uspořádávat a koordinovat příspěvky jednotlivých účastníků během jejich spolupráce a poskytovat efektivní prostředky posilující sociální rozměr sdílení znalostí (navazující vzdělávání nebo publikační aktivity časopisu Veřejné zakázky).
  7. Odstraňovat bariéry pro sdílení, kdy řada jedinců špatně snášejí kritiku a bojí se, že budou-li se více zapojovat do komunikace a přicházet s novými návrhy, budou častěji dotazováni na vyslovení názoru a zaujetí stanoviska, přecházejí do defenzivního chování a vytvářejí si tak své vlastní obranné bariéry. Právě povahou a celkovou filosofií ZC jako důvěryhodného, otevřeného a odborného prostředí s pozitivní odezvou budeme pracovat na dosažení i tohoto nesnadného cíle.
  8. Budovat a posilovat spoluúčast – stanovisko všech uživatelů (malých i velkých) má váhu a jsou rovnocennými partnery – i malý zadavatel může svojí dobrou myšlenkou inspirovat velkého.

Hlavní principy a pravidla fungování

  1. Princip důvěry je naplňován dodržováním těchto pravidel:
    1. Sdílení informací musí být založeno na pravdivých informacích z věrohodných zdrojů. Stejně tak poskytujte přesné informace o sobě i o vaší organizaci a sdíleli pouze informace, které jsou skutečné a autentické.
    2. Nesdílejte nepravdivý obsah nebo informace, včetně příspěvků, které uvádějí nepravdivá nebo neověřená fakta nebo události, jako by byly pravdivé nebo pravděpodobné. Nezveřejňujte dále nic, co nemáte povolení sdílet. To zahrnuje články druhých lidí, obsah, který jste našli na internetu. Většina obsahu na internetu někomu patří, a pokud nemáte jasné svolení ho sdílet od jeho majitele, neměli byste ho vkládat do svých příspěvků.
    3. Nepoužívejte jako profilový obrázek někoho jiného, ani žádný jiný obrázek, který není vaše podobizna. Vaše fotografie může být ze ZC odstraněna, pokud se nejedná o podobiznu nebo portrét.
  2. Princip reciprocity je naplňován:

    Uplatňování principu reciprocity je pro jednotlivce vstupujícího do sociální a odborné interakce výhodou, kdy poskytnutí informací více méně automaticky předpokládá budoucí právo na získání jiných informací. Poskytování informací samo o sobě může představovat určité náklady, a tak s povědomím o reciprocitě je jednotlivec více ochoten účastnit se sdílení a navázat dlouhodobější spolupráci v tomto ohledu.

  3. Princip profesionality je naplňován dodržováním těchto pravidel:

    Zachovávejte relevantnost z hlediska odbornosti a neodbočujte od tématu. Vyžadujeme, aby byl obsah relevantní z hlediska odbornosti a týkal se tématu, jako je například sdílení a získávání odborných znalostí a dovedností a dále zapojování se do akcí, které vám i ostatním umožní dosáhnout vyšší produktivity a úspěšnosti.

  4. Princip zákonnosti jednání je naplňováno dodržováním všech platných zákonů:

    Musíte dodržovat všechny platné zákony, zejména zákony týkající se ochrany a zpracování osobních údajů a soukromí, zákony týkající se ochrany duševního vlastnictví, zákony týkající se ochrany před nevyžádanou elektronickou poštou a související zákonné předpisy.

  5. Princip nenarušování platformy ZC je naplňován: 

    Nenarušujte funkčnost služeb ZC nebo naše práva v nich. Neodstraňujte jakákoli oznámení o autorských právech, obchodních značkách nebo jiných vlastnických právech, které jsou ve službě či na platformě ZC.

  6. Princip respektu a dodržování pravidel je naplňován:

    Musíte respektovat ducha a literu našich principů a pravidel. Neporušujte jakékoli doplňující smluvní podmínky týkající se specifických služeb ZC, které jsou vám poskytnuty ve chvíli, kdy se v těchto službách zaregistrujete nebo je začnete používat.

Organizační zajištění

V čele znalostního centra stojí jeho vedoucí JUDr. Michal Petřík, který je tvůrce ZC a také je odpovědný za celou jeho architekturu.

Na pomoc pro jednotlivé odborné oblasti požádal o spolupráci tzv. Odborné garanty. Pro oblast:

  • Odpovědného a sociálního zadávání veřejných zakázek je jím Ministerstvo práce a sociálních věcí – projekt SOVZ.
  • Enviromentálního zadávání veřejných zakázek je jím Ministerstvo životního prostředí.
  • Inovativního zadávání veřejných zakázek je jím JUDr. Kamil Jelínek z Masarykovy univerzity a Krajského soudu v Brně.
  • Dalších nákupním metod je jím PhDr. Jan Vašek, MSc. et MSc. z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Při publikování je třeba dbát na následující aspekty těchto zásad:

  1. Obsah zveřejněný v publikační platformě ZC se stává uveřejněním součástí ZC.
  2. ZC může váš obsah rozesílat, anotovat (např. aby zdůraznil, že vaše názory nemusí být názory ZC) v rámci ZC.
  3. Mějte na paměti, že vaše příspěvky budou veřejně přístupné v rámci ZC.
  4. Buďte profesionální a nezveřejňujte nic zavádějícího, podvodného, nemravného, vyhrožujícího, nenávistného, pomlouvačného, diskriminačního nebo nezákonného.
  5. Jste odpovědní za obsah svých příspěvků, včetně škod vámi způsobených druhým a škod způsobených vám používáním této služby.
  6. ZC může v případě jakéhokoliv porušení těchto zásad s uživatelem omezit, pozastavit nebo ukončit váš účet v ZC a/nebo zablokovat vaše příspěvky.
  7. ZC zablokuje účty, na nichž bude nalezen narušující obsah.